28. 11. 2018

Zápis do 1. tříd a nuláčku

Těšíme se na nové žáčky, kteří mají zájem nastoupit do našich prvních tříd. Další z ...více
07. 11. 2018

Schůzky rodičů: obecné informace

Plánované třídní schůzky: 24.9.2018 19.11.2018 15.4.2019 Pokud není tř ...více
05. 11. 2018

Prázdniny v Itálii

ITÁLIE, Lido degli Estensi, kemp Mare Pineta, 12. - 21. 7. 2019, C ...více
02. 10. 2018

Schůzka třídních důvěrníků

Termín následující schůzky: 8.4.2019. Schůzka třídních důvěrníků se zpravidla koná&nbs ...více
03. 12. 2018

Šachy - okresní přebor

Dne 3. prosince se naše škola zúčastnila s poměrně velkou výpravou 21 dětí okresního přeboru v šachu konaného v ústeckém DDM. Letos byla hlavně na 1. stupni očekávána o trochu nižší konkurence a naše týmy jsou poměrně zkušené a vyzrálé i přes mírné oslabení 2. stupně odchodem Davida Russa na SŠ. Hráči i já jsme očekávali postup do krajského kola na obou stupních.

U 1. stupně jsem jako trenér mírně zariskoval a rozdělil jsem našich 6 nejlepších hráčů do 2 týmů s předpokladem, že 4 z nich (v současnosti závodně hrající hráči) budou mít lepší výkon než zbylí 2, kteří závodně nehrají. Zvědavý jsem byl i na naše „B“ týmy a v koutku duše jsem mírně doufal, že by se při nižší konkurenci mohli také prosadit.

Realita – konkurence byla letos na obou stupních výrazně vyšší a zdá se, že se probudily některé školy, které mají ve svých řadách některé občas velmi silné závodní hráče.

Druhý stupeň dle očekávání nepodal špatný výkon a naši hráči se i někdy vzájemně potkávali na předních šachovnicích turnaje. Nicméně výsledný zisk bodů nejlepších 4 hráčů „A“ týmu byl spíše průměrný a konečné 5. nepostupové místo bylo pro hráče i pro mne určitým zklamáním. Po předchozích poměrně úspěšných vystoupeních našeho 2. stupně na krajských kolech budeme letos na této úrovni chybět.

Hráči prvního stupně podali celkově velmi dobrý výkon, ale pro změnu mě jako trenérovi příliš nevyšel risk s rozdělením našich 6 nejlepších hráčů na 2 týmy. Oba nezávodní hráči z „B“ týmu podali lepší výkon než jeden z hráčů „A“ týmu, což nakonec znamenalo celkově „jen“ 3. místo naštěstí ještě postupové. Pokud by všech 6 našich nejlepších hráčů bylo v jednom týmu  a počítali se tedy 4 nejlepší výkony, skončili bychom na 1. místě. Myslím tedy stále, že máme potenciál i na to zopakovat úspěch z předchozího roku a uspět i krajské úrovni.

Dojem z poměrně neúspěšného umístění obou „A“ týmů vylepšují výrazné individuální výsledky některých našich hráčů. Svůj nejlepší životní výkon z okresních přeborů podali hned 4 hráči. Lukáš Huja - 5bodů z 6 partií, dále nezávodní hráč Jan Jeřábek – 4 body z 6 (statečně a rovnocenně bojoval i se závodními hráči), stejný výkon na 2. stupni měl Jindřich Hanč - 4 z 6 a podobný Adélka Tůmová 3,5 z 6 na 2. stupni (je v tuto chvíli jedinou dívkou v naší šachové historii školy, která podala výkon srovnatelný s našimi nejlepšími chlapci). Velmi dobrý výkon podal také Jan Čech a David Mikulenka.

Celkově tedy výprava nebyla tak úspěšná jako v minulých letech, ale důležitý je postup 1. stupně na krajskou úroveň, kde si myslím, že máme ještě co ukázat. Dalším pozitivním faktorem je i viditelný šachový růst některých hráčů. Jako každý rok byl tento turnaj i velkou šachovou školou a zkušeností pro všechny naše hráče.

Podrobnější výsledky z turnajů najdete zde.

Ing. David Hozda

archív akcí školy