14. 09. 2020

Přijímací řízení na střední školy a konzervatoře

Přijímací řízení na střední školy a konzervatoře ve školním roce 2020/2021 Pro 1. ...více
11. 09. 2020

Sportovní kurzy

*** Vážení Zákonní Zástupci, ač je situce s covid 19 nadále nepřehledná a nejistá ...více
28. 08. 2020

Provoz školy s ohledem na COVID - 19

Vážení zákonní zástupci, z dosavadních zkušeností vyplývá, že účinnou metodou, jak zas ...více
28. 08. 2020

Informace o školním roce 2020/21

Vážení rodiče, informace o průběhu školního roku 2020/2021 naleznete v informační ...více
28. 01. 2020

Krajský přebor v šachu 2020

V úterý 28. ledna jsme se vydali do Loun na krajský přebor v šachu v kategorii 2. stupeň. Páteří našeho týmu byli 4 závodní hráči Aleš Vondra, Ondřej David, Jan Čech a František Businský. Z první šachovnice je doplňoval David Hurný (nasazovaný v případech, kdy jsme výkonnostně neměli šanci) a ze zadní pozice to jako náhradník jistil Pavel Kocábek.

Přestože jsme oproti nejsilnějším konkurenčním týmům neměli tak silné individuální hráče (byli jsem až 10. nasazení ze 17 týmů), naše vyhlídky i na medailové pozice byly dobré. Naše síla je, že všechny 4 šachovnice máme obsazeny poměrně zkušenými závodními hráči. Většina z nich už byla i dvakrát na Mistrovství ČR (ale za 1. stupeň, kde je konkurence nižší). Vzhledem k tomu, že se v turnaji sčítali výsledky na jednotlivých šachovnicích, naším plánem bylo s nejsilnějšími týmy udržet co nejlepší výsledek (ani celková těsná prohra  tolik nevadila) a s ostatními týmy pokud možno vyhrávat 4:0. Toto nám minulý rok na 1. stupni zajistilo postup. Předpoklad tedy byl, že bychom měli hrát někde v čele turnaje a body ztrácet jen s těmi nejsilnějšími týmy.

Plán vycházel přesně první 3 kola. V prvním kole jsme těsně prohráli s druhým papírově nejsilnějším týmem, ve druhém kole jsme celkově vyhráli a ztratili pouze bod na velmi silně soupeřem obsazené 1. šachovnici a ve třetím kole jsme vyhráli 4:0.

Čvrté a páté kolo ale přineslo vystřízlivění. Začali nám trochu mimo předpoklad hořet zadní šachovnice a tam, kde jsme měli teoreticky vyhrávat 4:0, tak jsme ztráceli důležité body. Místo špičky turnaje jsme uvízli někde ve středu soutěžního pole. Bylo jasné, že pokud má být ještě nějaká šance na medailové umístění, musí zadní šachovnice i za přispění našeho náhradníka zvednout výkon a tým musí v posledních 2 kolech vysoko vyhrát.

V šestém kole k nám ale ze špičky turnaje spadl 3. nejsilnější tým, se kterým jsme nepodali špatný výkon, ale velmi těsně jsme prohráli. V posledním kole jsme alespoň trochu se štěstím vyhráli 3:1, což nám zajistilo celkové 6. místo ze 17 týmů.

Konečné umístění s ohledem na průběh turnaje není špatné, ale byl bych mnohem raději, kdyby tento výsledek vznikl po neúspěšném boji v čele turnaje. Navíc jsme ještě o něco lepší výsledek (5. místo) zažili ve stejné kategorii asi před pěti lety, kde ale v týmu hrál pouze jeden závodní hráč. I proto se letos dal předpokládat z naší strany výraznější výsledek.

Co se týče individuálních výkonů, tak velmi silně zahráli Aleš Vondra (5 výher, 2 prohry) a Ondřej David (1 remíza a 6 výher!). Velmi dobře bojoval David Hurný s nejsilněšími hráči turnaje, kterým jsme konkurovat nemohli. Pavel Kocábek jako nezávodní a nepříliš rozehraný hráč nedostal moc příležitosti ke hře. Kámen úrazu byl trochu v menší nejen herní vyzrálosti našich nejmladších hráčů, kteří jsou ještě posledním rokem žáky 1. stupně. Věřím ale, že již brzy vyzrají ještě více jak šachově, tak ve schopnosti hospodařit lépe s časem a hrát méně emočně. Pokud nám tedy tito hráči neodejdou předčasně na gymnázium, tak se můžeme v dalších letech těšit na výraznější úspěchy.

Podrobné výsledky najdete zde.

Ing. David Hozda

archív akcí školy